Dask'ı Olmanyan Gayrimenkul Satılabilir Mi ?

 

DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) olmadan evinizi satmanız mümkün değildir. DASK, Türkiye'de tapu devri için zorunlu olan bir sigortadır ve deprem sonucu ortaya çıkan zararları karşılamak amacıyla yapılmaktadır. Bu nedenle, evinizi satarken veya tapu devri işlemlerini gerçekleştirirken DASK poliçesine sahip olmanız gerekmektedir.

 

Tapu dairelerinde taşınmaz malların satış işlemleri sırasında DASK poliçesi istenir ve gerekli belgeler arasında yer alır. Eğer DASK poliçesi bulunmuyorsa, tapu devri işlemleri geri çevrilecektir. Ayrıca, mülkün deprem anında görebileceği zararlara karşı güvence altında olması için DASK yaptırmak zorunludur.

 

DASK poliçesi, yıllık olarak ödenen bir sigorta poliçesidir. Poliçe süresi dolarsa, yenileme yapmanız gerekmektedir. Poliçe yenileme işlemi için, DASK ile anlaşmalı sigorta şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz. Poliçenizi yenilemezseniz, tapu devri işlemleri gerçekleştirilemeyecektir.

 

DASK sadece konutlar için değil, aynı zamanda ticari gayrimenkuller (büro, iş yeri vb.) ve binaların içinde yer alan ticari alanlar için de zorunludur. Ancak, dikkat etmeniz gereken bir nokta, bir mülkün tapuda ticarethane olarak kayıtlı olması durumunda, eğer o mülk mesken (konut) olarak kullanılıyorsa DASK poliçesi yaptırılamaz ve satış işlemi gerçekleştirilemez. Ticarethane olarak kayıtlı bir mülkü konut olarak kullanıyorsanız, DASK poliçesi yaptıramayacağınız için mülkün satışı mümkün olmayacaktır.

 

Türkiye'de tapu devri için DASK poliçesinin bulunması zorunludur. Dolayısıyla, evinizi satarken veya tapu devri işlemlerini gerçekleştirirken DASK poliçesine sahip olmanız gerekmektedir. Yerel emlak danışmanlarınız veya tapu dairesi gibi resmi kaynaklardan güncel bilgilere başvurmanız önemlidir, çünkü bazı detaylar ve uygulamalar yerel düzenlemelere göre farklılık gösterebilir.

Yazıyı Paylaş :