Zilyetlik Nedir ?

 

Zilyetlik, emlak sektöründe kullanılan bir terimdir ve bir kişinin bir mal üzerindeki hakimiyetini ifade etmek için kullanılır. Bu terim, taşınır veya taşınmaz bir mülk olmasına bakılmaksızın kullanılır. Zilyetlik, bir malın sahibi tarafından kullanım durumuna veya kontrolüne bakılmadan, mal üzerindeki hakimiyeti ifade etmektedir. Bu mal bir arsa olabileceği gibi gayrimenkul de olabilir.

 

Zilyetlik tapusu, bir malın kimin hak sahibi olduğunu kolayca belirlemek için kullanılabilirken, hukuki açıdan farklı bir tanım kullanılmaktadır. Hukuka göre, mal sahibi, söz konusu mala hâkim olan kişi olarak kabul edilir. Örneğin, bir ev sahibi, içinde kiracı olmayan evini herhangi bir kişiye kiralamadığı sürece o evin zilyeti olarak kabul edilir.

 

Zilyetlik durumu, kiracının değişmesiyle başka bir kişiye geçebilir. Bu hakkın nasıl elde edilebileceği konusunda ise genellikle devir, teslim veya miras yoluyla kazanılabildiği ifade edilir. Yani bir malın zilyeti olmak için, malın mevcut sahibi tarafından size devredilmesi, teslim edilmesi veya miras yoluyla size geçmesi gerekmektedir.

15.07.2023
Haberi paylaş :