Günlük Kiralama da Sıkı Denetim    

 

      Evini günlük kiralamak isteyenlere Kültür ve Turizm bakanlığı'ndan 'Turizm Konutu' ruhsatı alınması zorunlu hale getirilen ve kurallara uymayan vatandaşlara 1 miyon TL 'ye yakın cezalar kesilecek.

     

 Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 1 EKim 2023 tarihi itibariyle yasama yılına başlamasıyla günlük kiralanan evler hakkında yasa teklifinin ayrıntıları ortaya cıkmaya başladı.Bir mülkü hem kirayanlar hem de kiraya verenler de sorumlu tutulurken günümüzde de yapılan kimlik sorgulama devam edecektir.Bunun yanı sıra e-devlet te bir arayüz de açılacak 

     

Günlük kiralama yapılan ev için 'Turizm Konutu' ruhsatı alınacak ve evin kapısına dışarıdan görübilecek biçimde asılacak. Bu ruhsata sahip olamayanlar konutlarında günlük kiralama yapamayacaktır.

     

Bu ay içinde Meclis'e dile getirilmesi düşünülen söz konusu 'Turizm Konutu' ruhsatı alımında vatandaşlardan istenilen yeni şartlarda gündemde.Şartların içeriğinde öncelikle güvenlik konusunda önemli olan yangın rapor belgesi ve yangın merdiveni bulundurulması şartları aranıyor.

     

Daha sonra çevre kirliliği ve geri dönüşüm de önem arz eden atık kontrol belgesinin de alınma şartı aranıyor.

     

Bunların yanı sıra otelllerde bulundurulması zorunlu olan (saç kurutma makinesi ,havlu vb.) bazı ihtiyaç duyulan eşyaların verilmesi talep edilecek ve kiralama yapılacak olan evin komuşarın hepsinden günlük kiralama yapılacağını kabul ettiğine yönelik  muvafakatname alınması zorunluluğu getirlicektir.Eğer günlük kiralama yapılan apartmanda bir dairenin bile izni olmadığı taktirde günlük kiralama şeklinde bir kiralama söz konusu olmayacaktır.

     

Yapılacak olan düzenlemelerle ülkemizin güçlü olduğu turizm sektöründe gerek yerli gerekse yabancı turistlere en iyi hizmeti vermek ve bu ticareti yapan kişileri doğru biçimde gerekisinimleri belirtmek ve denetimlerle güvenilir şekilde ilerlemeyi sağlamayı planlamaktadır.

07.10.2023
Haberi paylaş :