Türkiye ve İstanbul Ortalama Konut Fiyatları Belli Oldu!

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre, yoksulluk ve yaşam koşullarıyla ilgili istatistikler, konut sahipliği konusunda bazı değişikliklere işaret etmektedir. 2022 yılında, kendi konutunda oturan vatandaşların oranı yüzde 0,8 düşüşle yüzde 56,7'ye gerilerken, kirada oturanların oranında yüzde 0,4'lük bir artış görülmüş ve bu oran yüzde 27,2'ye yükselmiştir. Lojmanda oturan vatandaşlarda ise yüzde 0,1 düşüş yaşanmış ve oran yüzde 1,1 olarak belirlenmiştir. Kendi konutunda oturmayan ve kira ödemeyenlerin oranında ise yüzde 0,5'lik bir artış kaydedilmiş ve bu oran yüzde 15,1'e çıkmıştır.

 

Konut piyasasına ilişkin rakamlara baktığımızda, 2012 yılında kiracılık oranının yüzde 20,9'a kadar düştüğü görülmektedir. Aynı dönemde ev sahipliği oranı ise yüzde 60,6 olarak açıklanmıştır. Zaman içinde Türkiye'de vatandaşların ev sahipliği oranlarının düşmesi ve kiracılık oranlarının artması eğilimi göstermektedir. Bu durumun bazı nedenleri arasında konut fiyatlarının hızla yükselmesi, konutların varlıklı kişiler tarafından yatırım aracı olarak görülmesi ve yabancılara konut satışının artması yer almaktadır.

 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, her üç hane evden birinde ısınma sorunu yaşanmaktadır. İzolasyondan kaynaklanan ısınamama sorunu ise en yaygın sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Mayıs 2012'de yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasası ile yabancıların Türkiye'de taşınmaz satın alma engelleri tamamen kaldırılmıştır. Bu tarihten Mart 2023'e kadar, yabancılar tarafından satın alınan konut sayısı 357.343 olarak açıklanmıştır. Yabancılara en fazla konut satışı İstanbul'da gerçekleşmiş olup 138.840 konut satılmıştır. Antalya ise 90.266 adet konut satışıyla yabancılara en çok konut satılan ikinci şehir olmuştur.

 

Konut fiyatlarında ise hala artış trendi devam etmektedir. Merkez Bankası'nın resmi verilerine göre, Şubat 2023'te konut fiyatları yıllık yüzde 141,5 artış göstermiştir. Türkiye genelinde 100 metrekarelik bir evin ortalama fiyatı 2 Milyon 49 Bin 300 TL'ye yükselmiştir. İstanbul'da ise aynı konutun ortalama fiyatı 3 Milyon 180 Bin 200 TL seviyesine çıkmıştır.

 

Bu verilere dayanarak, Türkiye'de konut piyasasında belirli eğilimlerin olduğunu söyleyebiliriz. Konut sahipliği oranının düşmesi, kiracılık oranlarının artması ve konut fiyatlarında yaşanan yükseliş, piyasada belirli bir dinamiği yansıtmaktadır. Ancak, konut piyasasındaki değişimler sürekli olarak güncellenen bir konu olduğu için, daha sonraki veriler ve güncel gelişmeler takip edilerek daha detaylı bir analiz yapılması önerilir.

02.07.2023
Haberi paylaş :