A.B.D Kredi Faizleri 30 Yılın Zirvesinde

 

Mortgage Bankaları Birliği (MBA) tarafından sağlanan verilere göre, 29 Eylül tarihine kadar devam eden haftada mortgage başvurularında bir önceki haftaya göre yüzde 6'lık bir azalma yaşandı. Bu veriler, mortgage piyasasındaki son dönemdeki değişimleri gösteriyor.

 

Bu dönemde konut satın almaya yönelik başvurular yüzde 6 oranında azalırken, yeniden finansman başvuruları yüzde 7 oranında düşüş kaydetti. Konut alımı ve yeniden finansman başvurularındaki bu azalışlar, muhtemelen artan faiz oranlarının etkisiyle gerçekleşmiş olabilir.

 

Ülke genelinde 30 yıl vadeli mortgage kredileri için ortalama faiz oranı ise yüzde 7,41'den yüzde 7,53'e yükseldi. Bu, Kasım 2000'den bu yana kaydedilen en yüksek faiz oranı seviyesidir. Faiz oranlarındaki bu yükseliş, mortgage kredilerine olan talep üzerinde etkili olmuş olabilir.

 

Aynı dönemde 15 yıl vadeli mortgage kredileri için ortalama faiz oranı da yüzde 6,73'ten yüzde 6,86'ya çıktı. Bu da 15 yıl vadeli mortgage kredilerindeki faiz oranlarının arttığını göstermektedir. Faiz oranlarındaki bu artışlar, konut alımı ve finansman başvurularındaki düşüşlerle bağlantılı olabilir.

 

Mortgage başvurularındaki bu azalışlar ve faiz oranlarındaki artışlar, mortgage piyasasının dinamiklerindeki değişiklikleri yansıtmaktadır. Faiz oranlarındaki bu yükselişlerin, konut alımı ve finansman başvuruları üzerindeki etkileri yakından izlenmelidir.

07.10.2023
Haberi paylaş :